1961-1965
------------------------------
A hálózatos Szabó Kálmántól természetesen hálózatismeretet tanultunk. Vele kapcsolatos két emlékem.
1./ A füzetünk hátsó részében közmondásokat diktált fel az órák elején; az első ez volt: Dixit Caesar ad Rubiconem: Alea iacta est! (Nem voltam latinos, valami ilyesmire emlékszem.)
2./ A nyolcvanas évek vége felé összefutottam Vele a Vezérigazgatóság épületében, s Tanár úrként üdvözöltem. Arcról nem voltam ismerős, de a nevem alapján rémlett Neki valami. Benyúlt a zakója belső zsebébe, elővett egy köteg A6 vagy A7 formátumú lapocskát, előkereste az Ágoston kezdetűt s azt mondta: igen, egészen okos voltál, egy 4-es mellett csak 5-öseid voltak.
Sombor András (Padtárs, Szöszi)
-------------------------------
Elsőben Odri bácsi biztosan okított műhelyben. 100%. Amikor képtelen voltam egyenesre reszelni a kocka oldalát, "felfedeztem", hogy görbe a reszelőm. Szóltam Odri bácsinak, hogy megvan a baj oka. Elvette a reszelőt, majd néhányszor végighúzott vele a kockán, és láss csudát, egyenes volt. Visszaadta a reszelőt és szó nélkül továbbment. (Egy életre adott valamit.)
Kis Kálmán télen-nyáron biciklivel járt be egy bőr motoros sapkában. Olyan egyenletesen tekert, hogy azt mondtuk: biztosan folyamatosan számolja a nyomatékot.
Róna András (Bandi)
-------------------------------
Engem is az Odri tanár úr tanított reszelni a műhelyben.
A kalapácsot nem tudom hányadikban készítettük, de azóta is sajnálom, hogy azt nem lehetett megvenni. Szerintem az általában mindenkinek jól sikerült, nagyon szerettem volna megvenni a saját produkciómat. Az egész műveletsor nagyon tetszett, az élek letörése, az ütő felület gömbölyítése,az edzés majd lágyítás, az anyag menet közbeni elszíneződése, számomra még ennyi idő távlatából is a jól végzett munka sikerélményét jelentette.
Van egy vitrinem, a kedvenc " filléres emlékeimmel " és a külföldi utazások apró emléktárgyaival. Annak a kalapácsnak is ott lenne a helye !
Pritz László
-------------------------------
A műhelyfoglalkozás két csoportban volt, névsor eleje alagsorban Berdó + Ampó -nál reszelt, második fele a földszinten. Berdó bácsi az EÜ szekrényben tartott piából húzott időnként, aztán vizslatta a kockát.
Dévényi Imre
-------------------------------
Ez így igaz, de három csoport volt „műhelyileg” , mert én mint a névsor vége az első emeleten voltam Sebján-Zemplényinél. Valószínűleg elsőben Sebján volt, mert úgy emlékszem, hogy kicsit bandzsa volt, és mikor ellenőrizte a kockát meg a kalapácsot, jókat nevettünk, hogy kétfelé néz.
Szolcsányi Zsuzsa
-------------------------------
Én biztosan az Odri bácsi tanítványa voltam. Nagyon nagy hatással volt rám az ő csendes modora és segítőkészsége. Nagyon szerettem őt.
Kiss Kálmán (Defi) emlékeim szerint csak néha volt köztünk jelen, amikor helyettesíteni jött valakit. Emlékezetes számomra a mikrokozmosz- makrokozmosz magyarázata, mely majd egy egész órát vett igénybe. A fejfedője viszont szerintem a háború előtti, alatti idők repülős , fülvédős sapkája volt.
Kirtyán László
-------------------------------
Egyik levél Antók József tanár úr nevét is bedobta, de választ nem olvastam rá. Ő az 1961/62-es tanévben igazgatóhelyettes volt. Végzettsége szerint matematika tanár, de Ti nem találkozhattatok vele, legfeljebb szünetekben vagy ünnepségeken, amikor a rend őreinek irányítójaként láthattátok.
Egy alkalommal bejött egyik órámra hospitálni. Emlékezetem szerint nem hozzátok. Mire én a szünet végén elszabadultam a diákságtól, ő már benn a tanáriban nagy nyilvánosság előtt jelentette be, hogy aki teheti menjen be ennek a legénynek matematika órájára, mert nagy élményben lesz része! Ezzel megalapozta Puskásbeli fogadtatásom, elismertségem. 63-tól együtt tanítottunk matematikát a Felsőfokún.
A műhelyesek névsora már teljesen kész, a műhely-gazdák is jóvá hagyhatók, hiszen az osztályok megbontva vonultak gyakorlatra, majd forgó színpad rendje szerint mindenki eljutott mindegyik műhelybe. Azt hiányolom, hogy Szabó Bandi bá alakja nem sejlett fel az emlékezésekben, aki a műhelyesek feje volt, talán a legöregebb köztük, még a XIX. században született, alacsony, gyors mozgású, gyors beszédű, kiváló posta-műszaki szakibácsi volt.
Odry Mihály személyére, egyéniségére vonatkozó emlékeket szívesen olvastam,magam is megerősítem.
Kuti József
-------------------------------
Szabó Kálmán - aki a távbeszélő laborban oktatott - a tápegységen a 220 V kivezetést megfogva azt mondta "kicsit csíp".
Doros János (Peti)
-------------------------------
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése